Καλώς ήρθατε στο VivlioFagoi.gr !

Για οποιοδήποτε πρόβλημα/απορία ή πρόταση επικοινωνήστε μαζί μας στο VivlioFagoi@hotmail.gr

Καλή διαμονή!


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Καλώς ήρθατε στο VivlioFagoi.gr !

Για οποιοδήποτε πρόβλημα/απορία ή πρόταση επικοινωνήστε μαζί μας στο VivlioFagoi@hotmail.gr

Καλή διαμονή!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Stephen King

+2
Loukoumas
Nhrhida
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Stephen King Empty Stephen King

Δημοσίευση από Nhrhida Δευ Απρ 23, 2012 2:49 pm

Ε, ναι για ποιον άλλον θα έγραφα;!
Τόσα χρόνια πάθους επιτρέπουν έναν μικρό πρόλογο ε;

Πάντα είχα αδυναμία σε βιβλία τρόμου, φαντασίας και ό,τι άλλο χωράει σε αυτό το είδος συγγραφής. Αλλά η αδυναμία έγινε πάθος όταν χρόοοοοοοοοονια πριν (ωχ ελπίζω να μην φάνηκε πως είμαι γριέντζω) μου είπε μία κοπέλα "ρε διάβασα ένα βιβλίο και τρόμαξα! Να το πάρεις!". Ήταν η Λάμψη του Κινγκ. Δεν περίμενα ποτέ πως ένα βιβλίο θα με έκανε να "αγριευτώ" κι όμως!!!
Από τότε έχω διαβάσει πάνω απο 30 δικά του βιβλία κι ευελπιστώ να αποκτήσω πολλά ακόμα.

Νομίζω πως ο τίτλος "μετρ του τρόμου" καθώς και τα τόσα βραβεία δεν του έχουν δωθεί άδικα. Μπορεί να τυλίξει με τρόμο τα πάντα. Από ένα τεράστιο ξενοδοχείο μέχρι ένα ποδήλατο γυμναστικής! Επίσης είναι από τους καλύτερους στην σύνθεση χαρακτήρων. Ακόμη κι αν υπάρχουν τριάντα χαρακτήρες στο βιβλίο, από τον κεντρικό μέχρι τον τελευταίο χτίζει κανονικά τον χαρακτήρα.
Φυσικά κάποιες ιστορίες του μου άρεσαν λιγότερο και κάποιες περισσότερο. Μέχρι σήμερα όμως για καμία δεν είπα "τι πατάτα έγραψε;"
Από την άλλη, οι μεταφορές των βιβλίων του στην οθόνη ελάχιστες φορές κατάφεραν να βγάλουν τον τρόμο, την ατμόσφαιρα και την αγωνία που γεμίζουν τις σελίδες των βιβλίων του...Και έχω πει πολλές φορές "τι πατάτα είδα;"

Πολύ χρήσιμο για όποιον γράφει ή θέλει να γράψει είναι και το βιβλίο του "Περι συγγραφής" που μέσα από κομμάτια της ζωής του ξεκινάει να μοιραστεί το πως είναι αυτός που είναι στον χώρο του και τι συμβουλές βρίσκει χρήσιμες να μοιραστεί με επίδοξους συγγραφείς.
Nhrhida
Nhrhida
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Stephen King Empty Απ: Stephen King

Δημοσίευση από Loukoumas Δευ Απρ 23, 2012 10:36 pm

Κι εμένα μου αρέσει πολύ ο King!! Very Happy Very Happy
Τώρα διαβάζω το "Αυτο"! Smile
Loukoumas
Loukoumas
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ηλικία : 36
Τόπος : N. Σμύρνη
Θηλυκό

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Stephen King Empty Απ: Stephen King

Δημοσίευση από Natalouko Τρι Απρ 24, 2012 1:30 am

Έχω διαβάσει την ονειροπαγίδα από stephen King!!! Very Happy Very Happy Very Happy Μου άρεσε πάρα πολύ και γενικά μου αρέσει ο τρόπος που γράφει.. Very Happy Very Happy
Θα συμφωνήσω με την Νηριήδα..η μεταφορά του βιβλίου στην μεγάλη οθόνη με απογοητεύσε πλήρως... όπως και πολλών άλλων βιβλίων.. Rolling Eyes Rolling Eyes
Natalouko
Natalouko
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Stephen King Empty Απ: Stephen King

Δημοσίευση από Loukoumas Τρι Απρ 24, 2012 2:06 am

Εγώ το τελευταίο που διάβασα ήταν το Νεκροταφείο Ζώων!
Καλό αλλα δεν πιστεύω οτι ήταν κάτι συναρπαστικό! Embarassed
Loukoumas
Loukoumas
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ηλικία : 36
Τόπος : N. Σμύρνη
Θηλυκό

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Stephen King Empty Απ: Stephen King

Δημοσίευση από Ρουλα82 Τρι Απρ 24, 2012 5:20 am

Απο Stephen King διαβασα πριν απο χρονια το Αυτο.Μπορω να πω οτι ειχα αγριευτει.Το ιδιο συναισθημα περιμενα να νιωσω κι απο την ταινια.Ομως "περασε και δεν ακουμπησε".Τελικα τιποτα δεν μπορει να περασει καλα στην οθονη οπως σε ενα βιβλιο

Ρουλα82
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Stephen King Empty Απ: Stephen King

Δημοσίευση από Loukoumas Τρι Απρ 24, 2012 5:24 am

Ρουλα82 έγραψε:Απο Stephen King διαβασα πριν απο χρονια το Αυτο.Μπορω να πω οτι ειχα αγριευτει.Το ιδιο συναισθημα περιμενα να νιωσω κι απο την ταινια.Ομως "περασε και δεν ακουμπησε".Τελικα τιποτα δεν μπορει να περασει καλα στην οθονη οπως σε ενα βιβλιο

Εγω είμαι πολύ αρχή ακόμα και δεν μπορώ να πω ακόμα..αλλα απο τις πρώτες σελίδες υπάρχει μια "βαριά" ατμόσφαιρα!!!

Όσα βιβλία πάντως έχω διαβάσει που έχουν βγεί και σε ταινίες ελάχιστες με ενθουσίασαν το ίδιο!!
Άλλο πράγμα το βιβλίο! Βάζεις την δική σου φαντασία και πλάθεις τις δικές σου εικόνες! Smile
Loukoumas
Loukoumas
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ηλικία : 36
Τόπος : N. Σμύρνη
Θηλυκό

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Stephen King Empty Απ: Stephen King

Δημοσίευση από Nhrhida Τετ Απρ 25, 2012 4:06 am

Το "Αυτό" με είχε τρομάξει πάρα πολύ σαν ταινία...Μάλλον γιατί την είδα στο δημοτικό glossa

Το νεκροταφείο ζώων κι εμένα δεν με ξετρέλανε...Πιο πολύ το ότι το έγραψε συνεχίζοντας με τη φαντασία του αυτό που του συνέβει πραγματικά με ανατρίχιασε παρά το ίδιο το βιβλίο.
Nhrhida
Nhrhida
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Stephen King Empty Απ: Stephen King

Δημοσίευση από didinakiness Παρ Αυγ 03, 2012 5:52 pm

ε λοιπόν ο κύριος King έχει κάψει πολλές καρδιές=έχει κάνει κάποιους να τον λατρέψουν, άλλους τους έχει κατατρομάξει, άλλους (κυρίως στην Αμερική) τους έχει κάνει να τον απεχθάνονται (και όχι απαραίτητα ως συγγραφέα!!)... Τον Stephen τον γνώρισα τυχαία πριν από 6 χρόνια με το βιβλίο μαζικής καταστροφής "Κινητό". Αν και το τέλος του βιβλίου μού φάνηκε κάπως "κακό", κάτι με τράβηξε σε εκείνον, στον τρόπο που γράφει και ψυχοσυνθέτει και με έκανε να τον αναζητήσω ξανά. Στα χέρια μου τότε έπεσε ο "Σάκος με Κόκαλα", το οποίο και λάτρεψα- παραμένει ακόμη ένα από τα δύο μου λατρεμένα βιβλία του King... bb Από τότε έχω διαβάσει συνολικά 20 του βιβλία (όχι όλα θρίλερς...) και κάποια τα διαβάζω και για δεύτερη/τρίτη φορά.. Όσα πιστεύω πως δε θα ξαναδιαβάσω, τα χαρίζω σε φίλους και τους βάζω να μου υποσχεθούν πως θα τα προσέχουν και όχι πως απαραίτητα θα τα διαβάσουν αλλά θα φροντίσουν κάπου, κάποτε να χρησιμεύσουν στους ίδιους ή σε άλλους.... Συμφωνώ πως γνωρίζει πώς να δημιουργεί ένα χαρακτήρα με όλα τα φανερά και κρυφά χαρακτηριστικά που εκείνος κουβαλά!! Σε ανατριχιάζει, σε κάνει να είσαι ένα βήμα πριν τον εμετό, σε κάνει να γελάς, να χαμογελάς και να δακρύζεις!! αλήθεια, έχετε ακούσει τη φωνή του; όταν τον πρωτοάκουσα, ανατρίχιασα, γιατί ήταν λες και τον είχα ακούσει πολλές φορές στο παρελθόν.... Surprised Very Happy
didinakiness
didinakiness
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 33
Τόπος : Ιωάννινα/ Αλεξανδρούπολη
Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Stephen King Empty Απ: Stephen King

Δημοσίευση από Loukoumas Δευ Αυγ 06, 2012 4:27 am

Tο "Αυτό" το παράτησα στην μέση!
Πολύ αργή πλοκή, πολλά ονόματα..σκέτη κούραση!
Κρίμα! Sad
Loukoumas
Loukoumas
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ηλικία : 36
Τόπος : N. Σμύρνη
Θηλυκό

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Stephen King Empty Απ: Stephen King

Δημοσίευση από Avtwvia Δευ Αυγ 06, 2012 12:55 pm

Loukoumas έγραψε:Tο "Αυτό" το παράτησα στην μέση!
Πολύ αργή πλοκή, πολλά ονόματα..σκέτη κούραση!
Κρίμα! Sad

Που να διαβάσεις και τα 100 χρόνια μοναξιάς!! Laughing Laughing Laughing
Avtwvia
Avtwvia
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Τόπος : Ιλιον
Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Stephen King Empty Απ: Stephen King

Δημοσίευση από didinakiness Σαβ Αυγ 11, 2012 3:20 pm

από βαρεμάρα διάβασα για δεύτερη φορά την "αϋπνία"...αυτή τη φορά μου άρεσαν διαφορετικά μέρη του βιβλίου: η περιγραφή των χρωμάτων και των υφών σε κάνει να νιώθεις όσα περιγράφει αλλά προς το τέλος πάντα απογοητεύομαι από το βιβλίο αυτό.... Embarassed πάντα βαριέμαι, είναι η αλήθεια όσο πλησιάζει ο επίλογος και ας συνεχίζει την πλοκή με έξυπνο τρόπο... το έχετε διαβάσει;
didinakiness
didinakiness
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 33
Τόπος : Ιωάννινα/ Αλεξανδρούπολη
Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Stephen King Empty Απ: Stephen King

Δημοσίευση από Loukoumas Κυρ Αυγ 12, 2012 10:53 pm

didinakiness έγραψε:από βαρεμάρα διάβασα για δεύτερη φορά την "αϋπνία"...αυτή τη φορά μου άρεσαν διαφορετικά μέρη του βιβλίου: η περιγραφή των χρωμάτων και των υφών σε κάνει να νιώθεις όσα περιγράφει αλλά προς το τέλος πάντα απογοητεύομαι από το βιβλίο αυτό.... Embarassed πάντα βαριέμαι, είναι η αλήθεια όσο πλησιάζει ο επίλογος και ας συνεχίζει την πλοκή με έξυπνο τρόπο... το έχετε διαβάσει;

Όχι εγώ προσωπικά δεν το έχω διαβάσει..
Τελικά καταλήγω στο οτι ο Stephen King έχει έναν πολύ ιδιαίτερο τρόπο γραφής..
Η θα σου αρέσει ή δεν θα σου αρέσει καθόλου! Embarassed
Loukoumas
Loukoumas
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ηλικία : 36
Τόπος : N. Σμύρνη
Θηλυκό

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης