Καλώς ήρθατε στο VivlioFagoi.gr !

Για οποιοδήποτε πρόβλημα/απορία ή πρόταση επικοινωνήστε μαζί μας στο VivlioFagoi@hotmail.gr

Καλή διαμονή!


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Καλώς ήρθατε στο VivlioFagoi.gr !

Για οποιοδήποτε πρόβλημα/απορία ή πρόταση επικοινωνήστε μαζί μας στο VivlioFagoi@hotmail.gr

Καλή διαμονή!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ο μικρός πρίγκιπας

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ο μικρός πρίγκιπας Empty Ο μικρός πρίγκιπας

Δημοσίευση από Nhrhida Δευ Απρ 23, 2012 3:26 pm

Ο μικρός πρίγκιπας %25CE%259C%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%2581%25CF%258C%25CF%2582+%25CF%2580%25CF%2581%25CE%25AF%25CE%25B3%25CE%25BA%25CE%25B7%25CF%2580%25CE%25B1%25CF%2582+%25CE%2595%25CE%25BB%25CE%25BB
"Το κλασσικό αριστούργημα του Σαιντ Εξυπερύ που διαβάζεται πάντα με την ίδια συγκίνηση από μικρούς και μεγάλους. Εικονογραφημένο με τις ακουαρέλες του ίδιου του συγγραφέα.
Ο μικρός πρίγκιπας είναι ένα υπέροχο γέννημα της φαντασίας του συγγραφέα. Αφελής, όμως σωστός στη σκέψη του, ο Μικρός Πρίγκιπας βάζει σε αμηχανία τον πιλότο που συνάντησε στη Σαχάρα να προσπαθεί να επισκευάσει τη βλάβη του αεροπλάνου του. Διηγείται πως έχει επισκεφθεί διάφορα μικρά άστρα που άλλα μόλις ξεπέρσευαν λίγο από την περιοχή του ιδιοκτήτη τους κι άλλα χωρούσαν μόλις τον κάτοχό τους. Είναι εξυπνότερες οι συνομιλίες που κάνει μαζί τους και στο τέλος δένεται με τον πιλότο στην ερημιά της Σαχάρας απο όπου χάνεται κάποτε, όπως και ξαφνικά είχε πρωτοεμφανιστεί μπροστά του.
Το έργο τελειώνει με την υπόδειξη του συγγραφέα (πιλότου) πως ο Μικρός Πρίγκιπας υπάρχει κοντά μας, φτάνει να τον γνωρίσουμε σε ένα παιδί με χρυσαφένια μαλλιά που θα μας χαμογελάει."

Για μικρά και μεγάλα παιδιά, λατρεμένο! Το έχω κάνει δώρο στον αδερφό μου και μαζί το ξαναδιάβασα κι εγώ...Αν κάνω παιδιά θα είναι πρώτη επιλογή για όταν μπορούν να το καταλάβουν!
Nhrhida
Nhrhida
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο μικρός πρίγκιπας Empty Απ: Ο μικρός πρίγκιπας

Δημοσίευση από Avtwvia Δευ Απρ 23, 2012 4:16 pm

Αυτό το βιβλίο το είχα πάρει δώρο στο Δημοτικό, το ξαναδιάβασα στο Γυμνάσιο, στη σχολή και πρόσφατα το ανακάλυψα στη βιβλιοθήκη μου και έχω σκοπό να το διαβάσω πάλι.. Smile
Avtwvia
Avtwvia
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Τόπος : Ιλιον
Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο μικρός πρίγκιπας Empty Απ: Ο μικρός πρίγκιπας

Δημοσίευση από Bookworm Magic Κυρ Σεπ 15, 2013 8:37 am

Μακράν το καλύτερο βιβλίο που υπάρχει. Όσοι δεν το έχετε διαβάσει, σας το προτείνω ανεπιφύλακτα ^^
Bookworm Magic
Bookworm Magic
New Member
New Member

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ηλικία : 32
Τόπος : No Man's Land
Θηλυκό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης